*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelli Atletlerin Hedefi Önce Avrupa  (Okunma sayısı 1187 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Engelli Atletlerin Hedefi Önce Avrupa
« : Haziran 17, 2012, 03:49:27 ÖÖ »

Zuhal Uzundere Kocalar/Kerem Kocalar - 22-29 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi ''tekerlekli sandalye koşusu''nda temsil edecek engelli sporcular, şampiyonaya Mersin'de hazırlanıyor. Paralimpik Olimpiyatları tarihinde Türkiye'yi ilk kez temsil edecek Hamide Kurt ve Zübeyde Süpürgeci, olimpiyatlardan önce Türkiye'ye madalyayla dönmek istiyor.

Milli takım antrenörü Nuray Sevözdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli sporcular Hamide Kurt, Zübeyde Süpürgeci, Ömer Cantay, Musa Davulcu ve Hamza Doğan'ın 22 Haziran'daki Avrupa Şampiyonası'na, Mersin Nevin Yanıt Atletizm pistinde yaptıkları kampla hazırlandıklarını söyledi.

Çalışmaların Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Atletizm Asbaşkanı Hüseyin Ateşer sorumluluğunda günde 2 antrenmanla sürdürüldüğünü ifade eden Sevözdemir, sporculardan Hamide Kurt'un 200 ve 400 metre, Zübeyde Süpürgeci'nin ise 100 metre tekerlekli sandalye koşusunda, Musa Davulcu'nun da cirit dalında Türkiye'yi temsil edeceklerini, Kurt ve Süpürgeci'nin ayrıca Türkiye'de ilk kez Paralimpik Olimpiyatlarda ay yıldızlı formayla yarışacaklarını bildirdi.

Sevözdemir, 22-29 Haziran tarihleri arasındaki Avrupa Şampiyonası'nın barajının oldukça sert geçtiğini dile getirerek, ''Şu anki çalışmalar ve derecelerimiz A barajını Avrupa şampiyonasında olumsuz çok ekstra birşey olmadığı sürece geçebilecek durumda olduğumuzu gösteriyor. Çalışmalarımızın çok verimli geçtiğini söyleyebilirim. Bu anlamda çok mutluyuz. Türkiye'mize, ay yıldızlı bayrağımız ve formamızla, ülkemize derece getirmek istiyoruz. Şu anda 4 sporcu olimpiyat barajını geçmiş durumda. Bu sayının artacağına inanıyoruz'' dedi.

''Bir İlki Gerçekleştirmek İstiyoruz''

Türkiye'de spor anlamında çok ciddi değerler ve potansiyeller olduğunu anlatan Sevözdemir, ''Bu bu yıl paralimpik A barajını geçen sporculardan sonra, önümüzdeki yıllarda Türkiye'de çok ciddi bir patlama olacağını, çok daha fazla sporcunun yeteneklerini görmek adına sahalarda olacaklarına inanıyorum'' dedi.

Milli atlet Hamide Kurt da, 4 yıldır bu sporla uğraştığını, yarışmalara çok sıkı hazırlandıklarını belirterek, ''Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edeceğiz. Bu çok gurur verici bir şey. 2009 yılında Akdeniz Oyunları'na katıldım ve final koştum. 5. olmuştum. Kaza yapmasaydım daha iyi sonuçlar da alabilirdim. Bir de Türkiye şampiyonluğum var. 2009 yılında 5. olduğum Akdeniz Oyunları 2013 yılında Mersin'de olacak. İnşallah ona katılıp, elimden geleni yapacağım. Avrupa Şampiyonası'nda ise en az 2. olmayı hedefliyorum. Şu ana kadar Türkiye'nin bu alanda bir derecesi yok. Biz bir ilki gerçekleştirmek istiyoruz'' diye konuştu.

''Engellilere Tavsiyem Eve Kapanmasınlar''

Zübeyde Süpürgeci ise, hazırlıkların çok iyi gittiğini dile getirerek, ''Avrupa Şampiyonası'nda ilk 3'e girerek, madalya kazanmak istiyorum. 2 senedir bu sporu yapıyorum. İstanbul Bağcılar'da oturuyorum. Önceden evden dışarıya hiç çıkmıyordum, komşumuz biraz bu spordan bahsetti. Ben de Bağcılar Belediyesine başvurdum. Böylelikle spora başladım. Engellilere tavsiyem eve kapanmasınlar'' dedi.

Ömer Cantay da, 15 yıldır spor yaptığını, basketbolla başladığı spor hayatını bisikletli koşuyla sürdürdüğünü kaydederek, şunları söyledi:

''Atletizmi her zaman seviyordum. Koşanları gördükçe atletizm yapmak istediğimi söylüyordum. Sonra televizyon programında engelliler için de böyle bir spor dalı olduğunu gördüm. Bunun üzerine gidip, bu branşa başvurdum. İlk başvurduğumda 15 kişinin içerisinde 3. oldum. Onda da hazırlıksızdım. Sonra milli takıma seçildim. Daha sonra 2004 yılında Atina Paralimpik Olimpiyatlarına katılan ilk sporcu olarak adımı yazdırdım. Şu anda Bağcılar Belediyesi Engelliler Spor kulübünde de antrenörlük yapıyorum. Hem de sporcuyum. Şimdi Londra'da yapılacak Paralimpik Olimpiyatlarına hazırlanıyorum. 7 Temmuzda baraj yarışımız var. Barajı aşabilmem için 1 saniyeden az bir mesafem var. Onu geçersem ben de olimpiyat vizesini alacağım.''

Milli ciritçi Musa Davulcu ise, 3 yıldır ciritle uğraştığını ve 3 yıldır da milli takımda olduğunu ifade ederek, ''1 ay önce olimpiyat B barajını geçtim. Şimdi de Avrupa Şampiyonası'na katılacağız. Avrupa Şampiyonası’na gidecek 4 sporcudan biriyim. Bunun onurunu ve gururunu yaşıyorum. Hedefim Avrupa'da ilk 3'e girmek. Ayrıca orada A barajını da geçmek, en iyi şekilde ülkemi temsil etmek istiyorum'' diye konuştu.

Kampa katılan gülle atma sporcusu Hamza Doğan da, bu spora yeni başladığını Tunus ve Dubai'de çeşitli yarışlara katıldığını ve hepsinde de derecelerini artırdığını söyledi.

Olimpiyatlara katılmayı hedeflediğini anlatan Doğan, ''Bu alanda Türkiye'deki ilk sporcuyum. İlk defa yurt dışında ülkemizi gülle atmada temsil eden engelliyim. Bunun mutluluğunu yaşıyorum'' dedi.

17.06.12 – AA