*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Böbrek sancısı' geçmiyor  (Okunma sayısı 1570 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Böbrek sancısı' geçmiyor
« : Haziran 08, 2013, 04:05:25 ÖÖ »
Böbrek sancısı' geçmiyor

Böbrek naklinde 'kronik sıkıntı' devam ediyor...

Diyalize bağlı yaşayan böbrek yetmezliği hastaları, organ nakli olduğunda 'malulen emeklilik' hakkını kaybediyor. Bu durumu bilmeyen birçok hasta da maaşlarını çektiği için, faiziyle birlikte yüksek meblağları ödemeye mecbur bırakılıyor. Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımcı Derneği Başkanı Vahap Acar, birçok diyaliz hastasının maaşlarının kesilmesinden endişe ettikleri için böbrek nakli olmadığını söyledi. İşte hastaların ağzından kriz...
Sabri Özpolat: SGK, nakil olduğum Nisan 2010'dan beri maaşımı alarak kurumu zarara uğrattığım gerekçesiyle faiziyle birlikte 45 bin TL istedi. Çalışmıyorum, bu parayı nasıl öderim...
Yunus Tuncel: 5 yıldır canlı verici olduğu halde bu sorunla karşılaşmamak için organ nakli olmuyorum. .
Hikmet Çiçek: Kızkardeşimin böbreği bana uyuyor. Ancak maaşımın kesilme tehlikesi yüzünden nakil yaptıramıyorum.

Ya SGK ya da mahkeme çözer
Avukat Gizem Tan, 2010'daki 'özürlülük oranları yönetmeliğinde' nakilli hastaya uygulanan yüzde 40 oranının 70'e çıkarıldığını ama SGK'nın 2008'deki yönetmeliği uyguladığını söyledi. Tan, 'Sorun ya mahkemede çözülür ya da SGK oranı 70'e çıkarmalı' dedi.

aksam.com.tr Türkan YILMAZER