*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Gazi Görme Engelliler Satranç Şampiyonasında Türkiye Birincisi Oldu  (Okunma sayısı 1041 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com

Van'ın Gevaş ilçesi kırsalında, 15 yıl önce teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıda gözlerini kaybeden gazi jandarma uzman çavuş İbrahim Dal, görme engelliler satranç şampiyonasında Türkiye birincisi oldu.

Dal, beraberinde ailesi, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar ve kendisine destek veren Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş ile Vali Hüseyin Avni Coş'u makamında ziyaret ederek, başarısını paylaştı.

Dal, 1998 yılında görev yaptığı Van'ın Gevaş ilçesi kırsalında teröristlerin attığı bombanın patlaması sonucu gözlerini, kısmi olarak da işitme duyularını kaybettiğini, bir elinin bileğinden koptuğunu, diğer elindeki parmakların da zarar gördüğünü anlattı.

GATA'daki uzun süreli tedavisi sırasında öğrendiği satrancın adeta hayatını değiştirdiğini, bugüne kadar çeşitli turnuvalara katıldığını ifade eden Dal, Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen Görme Engelliler Satranç Şampiyonası'nda ise her zaman arzuladığı birincilik koltuğuna oturduğunu söyledi.

Dünyada görme engelli zihinden satranç oynayan profesyonel ikinci kişi olduğunu hatırlatan Dal, “Yıllardır arzu ediyordum, sonunda başardım. Genel kategoride 7 turun 6'sını galibiyet, birini beraberlikle tamamladım ve averajla birinci oldum” dedi.

Dal, yaklaşık 4 yıldır profesyonel çalışma yaptığını, neticesini bu yıl aldığını belirterek, şöyle devam etti: “Turnuvada görme engellilerin içinde zihinden oynayan tek kişiydim. Diğer görme engelli arkadaşların kendilerine ait tahtaları var. Ellerini de kullanabildikleri için tahtayı kullanabiliyorlar. Bu benim için zor bir şeydi. Ben de kendimi, zihnimden oynayarak geliştirdim. Kısmetse şimdi milli takımla İspanya'da ağustos ayında yapılacak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Başarımızın devamı inşallah gelir. Satrancı zihinden oynayan görme engelli Rus ustalardan Sergei Krylov var. Görenlerin ustaları da bunu körleme olarak yapabiliyor.”

Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş'un kendisine büyük destek verdiğini dile getiren gazi Dal, satranç eğitiminin mali külfeti olduğuna da dikkat çekti.

Dal, çocukları Hakan ve Görsem Fatih ile eşi Derya Dal'ın da başarısındaki katkılarını önemsediğini bildirdi.

Vali Hüseyin Avni Coş da, gazi Dal'ı başarısından dolayı kutlayarak, “Sizin gibi bir gazimizin engelleri aşıp önemli bir başarı kazanması bizi memnun etti, gururlandırdı. Allah başarılarınızı artırsın sizlerin her zaman yanınızdayız” dedi.

Gazi Dal'ın eşi Derya Dal, eşinin hem gazi, hem de satranç da Türkiye birincisi olmasından dolayı iki gururu birlikte yaşadığını söyledi.

Oğlu 13 yaşındaki Görsem Fatih ise babasını örnek alacağını dile getirdi.

08.02.2013 - AA