*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Golbol Milli Takımı'nın Tarihi Başarısı Görme Engellileri Spora Yönlendirdi  (Okunma sayısı 924 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com

Londra Paralimpik Oyunları'nda bronz madalya kazanan Golbol Milli Takımı'nın tarihi başarısı, görme engelli çocukları ve ailelerini bu spora yönlendirdi.

Golbol Milli Takımı ile Göreneller Spor Kulübü Antrenörü Gökhan İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihinde ilk kez Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden Golbol Milli Takımı'nın bu yaz bronz madalya kazandığını ve takım sporlarında bir ilki başararak tarihe geçtiğini hatırlattı.

Golbol Milli Takımı'nın bu başarısından sonra görme engelli çocuklar ile ailelerinin bu spora ilgisinin arttığına dikkati çeken İnce, “Takımımızın başarısı gören diğer çocuklar için güzel bir motivasyon oldu. Şimdiden birçok spor kulübü golbole yoğunlaştı” dedi.

Golbol Milli Takımı'nın çalışmalarının devam ettiğini, ancak sadece büyüklere değil, gençlere de oldukça önem verdiklerini ifade eden İnce, Ankara'da Göreneller Spor Kulübü'nün alt yapı sporcularıyla, görev yaptığı Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda antrenman yaptıklarını söyledi. İnce, bu sporcuların yetişmesi için okuldan arta kalan vakitlerini antrenmana ayırdıklarını belirtti.

Golbolü Türkiye'ye o yaydı

Gökhan İnce, ilk kez 20 yıl önce öğretmen olarak atandığı Göreneller İlköğretim Okulu'nda, Alman bir spor adamı sayesinde golbol ile tanıştığını ve o yıl Türkiye'de golbol branşını başlattığını ifade etti. Hayatını bu spora ve görme engelli öğrencilerine adadığını dile getiren İnce, “Golbolü sevdim ve kendimi sorumlu hissettim. Spor nedeniyle hiç evlenmedim. Ancak verdiğim emeğin karşılığını fazlasıyla aldım ve mutluluğumu tarif edemem” diye konuştu.

Golbole günde ortalama 4 saat ayırdığını ve sporcuların görme engelli olması nedeniyle daha fazla ilgi istediğini anlatan İnce, şunları kaydetti:

“Okuldan mezun olan sporcu arkadaşlarımız kulüpler kurdu. 12 yıl önce Görme engelliler Spor Federasyonu kurulunca spor kulüpleri çoğaldı. Ligler oluştu, ilk uluslararası müsabakamıza 2003 yılında gittik, 2 yıl sonra da ilk derecemizi elde ettik.Daha sonrasında performansımızı artırarak yükseldik ve dünya ikinciliğini elde ettik. Londra vizesini aldık. Hep birlikte golbolun oynanmasına imkan sağladık. Paralimpik Oyunları'ndaki başarımız, vermiş olduğumuz emeğin ve sporcuların başarısının bir sonucu.”

20.11.2012 - AA